تله محرومیت هیجانی
تله محرومیت هیجانی می تونه در ایجاد حس تنهایی همیشگی در ما تاثیر بزاره ؟
1400-05-30
تله تایید طلبی
تله تایید طلبی و پذیرش جویی
1400-05-30
تله تنبیه

تله تنبیه

تله تنبیه

تله تنبیه و نقش منفی آن در زندگی شما؟

افرادی که دچار این تله تنبیه هستند هم خودشون مستحق تنبیه می دونند و هم دیگران رو.

اونها نه از اشتباهات خودشون و نه دیگران به راحتی نمی گذرند و هیچ توجیبی رو برای هیچ اشتباهی قبول ندارند .
این افراد معمولأ رفتارهای خشونت آمیزی از خودشون نشون می دند.
و اعتقاد دارند فرد خطاکار به شدت باید مجازات بشه تا کار اشتباه تکرار نکنه این طرحواره در واقع در افرادی که در نقش های والد ، مدیر، ناظم و کسانی که علاقه زیادی به تنبیه کردن دارند دیده می شه .

 

راه شناسایی تله تنبیه

یکی از راه‌های شناسایی تله تنبیه: این افراد تن صدای آن‌ها هنگام سرزنش خود یا دیگران است. این تن صدا شبیه به صدای والد سرزنشگری است که احتمالا در کودکی خود داشته‌اند؛

سرد،‌ خشن، بی‌عاطفه، تحقیرآمیز و به دور از هر گونه احساس دلسوزی. این صدا آرام نمی‌گیرد تا وقتی که فرد خطاکار به سزای اعمالش برسد و تنبیه شود.
افرادی که تو این تله می افتند در مواجه با دیگران سه واکنش رو ممکنه نشون می بدند یا تسلیم می شند یا اجتناب می کنند یا جبران افراطی.

 

 

تله تنبیه

تله تنبیه

 

۱-افرادی که انتخاب می کنند تسلیم باشند :

فراد گرفتار در تله تنبیه در این وضعیت دربرابر الگوهای فکری طرحواره تسلیم می‌شوند و خشم خودشون رو به صورت کلامی یا فیزیکی نسبت به خودشون و اطرافیان شون ابراز می‌کنند و در واقع یک فرد پرخاشگر هستند.در این حالت ممکنه به سمت افراد شبیه به خودشون یعنی پرخاشگر و تنبیه کننده جذب بشند یا ناخودآگاه در رابطه‌ای قرار بگیرند که همیشه مورد تحقیر واقع بشند.

۲_اما افرادی که انتخاب می کنند اجتناب کننده باشند :

مطمئن هستند دیگران به اون‌ها آسیب می‌زنند و به همین دلیل از جمع دوری می‌کنند و دوست دارند تنها باشند. از بودن در کنار افراد ریزبین و ایرادگیر و موقعیت‌هایی که احتمال می‌دند مورد قضاوت و تحقیر و یا تنبیه قرار بگیرند اجتناب می‌کنند.

۳-ممکنه فرد جبران افراطی کنه :

افرادی که جبران افطراطی رو انتخاب می کنند، در برابر خطاها و اشتباهات، در ظاهر خوب رفتار می‌کنند اما در درون خودشون بسیار پرتنش، پرخاشگر و سرشار از افکار و احساسات منفی اند. گاهی حتی تمایل به آسیب رساندن به خود شون یا دیگران در اونا ایجاد می‌شه اما با بخشش و محبت افراطی اونو سرکوب می‌کنند،‌ و بر عکس آسان گیر می شند و سریع دیگران رو می‌بخشند. برای مثال ممکنه فردی خیانت همسر خودش رو ببخشه و در ظاهر محبت‌آمیز رفتار کنه اما از درون به شدت عصبانی و خشمگین باشه.

 

علت ایجاد طرحواره تنبیه

طرحواره تله تنبیه اغلب در افرادی که در دوران کودکی والدینی سرزنشگر و عصبی داشتند که او را برای کوچک‌ترین اشتباهاتشون تنبیه و تحقیر کرده‌اند بوجود میاد‌.
در واقع در این کودکان این باور ایجاد می شه که چون والدین برای رسیدن به اهداف سختگیرانه و بلند پروازانه و کمال گرایانه شون تنبیه می کنند.

پس تنبیه روشی برای رسیدن به اهداف شون هست ، و این کودکان زمانی از والدین خودشون محبت دریافت کرده اند که خواسته هاشون برآورده می شده .

 

اما راه رهایی از تله تنبیه چیه ؟

اگر به این طرحواره دچار هستید، بهتر است یاد بگیرید که با خود تون و دیگران مهربان‌تر و نرم‌تر باشید.

هر گاه اشتباهی مرتکب شدید به جای سرزنش کردن، بپذیرید که اشتباه کرده‌اید و به جای تنبیه نیاز به یادگیری دارید. به خودتون بگید درسته که اشتباه کردید اما هنوز هم دوست داشتنی و ارزشمندید و نیازی به تخریب شخصیت خودتون نیست.

اگر با جبران افراطی به الگوهای فکری خودتون پاسخ می‌دهید این کار را متوقف کنید؛ به جای این که در مقابل اشتباهات بزرگ دیگران اونا رو سریعا ببخشید.

و خشم زیادی رو به درون خودتون بفرستید و متوجه خودتون کنید، بهتره دیگران رو متوجه عصبانیت خودتون بکنید. و حتما به اونا بگید که برای آرام کردن شما چه کاری می‌تونند انجام بدند.

کنترل طرحواره‌ها با توجه به اینکه به شدت درونی شدند و از کودکی همراه شما هستند.

کار سختی به نظر می‌رسه و افراد به تنهایی از پس اش بر نمیاند. علاوه بر این چون طرحواره تنبیه، خشم و پرخاشگری زیادی را متوجه فرد و اطرافیانش می‌کنه. نیاز به مراجعه به کمک گرفتن از طرحواره درمانگر داره.

هیچ وقت برای درمان شدن دیر نیست حتی اگر احساس می کنید که خیلی به خودتون و روابط تون آسیب زدید،سعی کنید ناامید نشید و هر چه سریع‌تر به سراغ راه چاره برید.

 

 

 

 

 آزمون شخصیتی برای شما در نظر گرفته شده تا ببینید تا چه میزان درگیر تله تنبیه هستید.

 

 

اگر اشتباه کنم،هیچ عذر و بهانه ای پذیرفته نیست.

اگر مسئولیتم را درست انجام ندهم باید عواقبش را بپذیرم.

وقتی کسی مرتکب خطا می شود، شنیدن ببخشید و عذرخواهی برای من احمقانه و غیر قابل پذیرش است.

من باید خودم را بخاطر اشتباه هایی که مرتکب شدم تنبیه کنم.

افرادی که مسئولیت گریز هستند باید به نحوی گوشمالی داده شوند.

تله تنبیه
خیلی پایین
احتمالا این تله در ذهن شما شکل نگرفته است.
نسبتا پایین
ممکن است این تله گاهی اوقات درزندگی یقه شما را بگیرد.
متوسط
این تله در زندگی گاها باعث مشکلاتی برای شما شده است .
بالا
بدون شک این تله یکی از تله های مهم زندگی شماست و نیاز است حتما برای بیرون آمدن از آن با یک روانکاو ، روانشناس یا درمانگر روی آن کار کنید.
خیلی بالا
این تله دقیقا یکی از تله های اصلی شماست و حتما نیاز به درمان و کار با یک روانکاو یا درمانگر دارد.

 

 

 

جهت اطلاعات بیشتر و شروع روند درمان و کنترل تله خودتون اینجا را بزنید.