استفاده از رنگ روشن در پوشش و محیط زندگی
2018-11-27
برای زندگی شادتر چه کنیم
2019-02-27

مشاوره قبل از ازدواج از جمله کارهایی است که انجام آن قبل از ازدواج ضرورت دارد و مخصوص قشر خاصی نیز نیست . همه اشخاصی که تصمیم بر ازدواج دارند ، بهتر است برای اطمینان از درست تر بودن انتخابشان ، داشتن یک زندگی ایده آل و جلوگیری از تاثیر مشکلات ساده بر زندگی مشترک خود به یک مشاور روانشناس خانم و آقا مراجعه کنند.

هر یک از طرفین ازدواج با ارزش ها ، عقاید و تاریخچه رابطه ای خاص خود وارد ازدواج می شود . ممکن است سیستم های خانوادگی و باورهای مذهبی متفاوتی داشته باشند . بسیاری از زوج ها تربیت و مدل های نقشی بسیار متفاوتی را در مورد رابطه و ازدواج تجربه نموده اند . بسیاری از افراد با این باور وارد ازدواج می شوند که اهداف اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی خود را محقق سازند در صورتی که همیشه اینگونه نیست .

مشاوره پیش از ازدواج روش درمانی تخصصی است و درمانگران دارای مجوز و تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک با نام زوج درمانگر و خانواده درمانگر آن را ارایه می نمایند و مشاوره پیش از ازدواج فرصتی است برای افرادی که می خواهند روابط متعهدانه طولانی مدت مانند ازدواج داشته باشند.

طبق بررسی و تحقیق منتشر شده در مجله روان شناسی خانواده ، زوج هایی که آموزش و مشاوره پیش از ازدواج داشته اند سطوح بالاتری از رضایت از زندگی زناشویی را گزارش نموده اند و درصد طلاق در پنج سال اول زندگی در میان آنها ۳۰ % کاهش یافته است .

مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند آمادگی ازدواج و رویارویی با مشکلات را پیدا کنند . رابطه ای قوی و مستحکم ، سالم و غیررسمی داشته باشند و در نتیجه شانس بیشتری برای داشتن ازدواجی پایدار و رضایت بخش را در اختیار خواهند داشت . مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند نقاط ضعف فردی خود را شناسایی نمایند ، آنهایی که در طول زندگی زناشویی مشکل ساز می شوند و در نتیجه سعی براین است در این جلسات مشاوره راه حلی برای رفع این نقاط ضعف ارایه شود.

مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند روابط خود را پیش از ازدواج بهبود ببخشند و تحریک می شوند درباره موضوعات مربوط به ازدواج مانند مسایل مالی، ارتباطات، باورها و ارزشها، نقش ها در ازدواج، عاطفه و رابطه جنسی، اشتیاق برای داشتن فرزند، روابط خانوادگی، تصمیم گیری، مقابله با عصبانیت و خشم، زمانی که با هم سپری می کنند گفتگو و صحبت نمایند.

مشاوره پیش از ازدواج به طرفین ازدواج کمک می کند توانایی برقراری ارتباط خود را بالا ببرند، انتظارات واقع گرایانه نسبت به ازدواج داشته باشند و مهارت های حل اختلاف را کسب نمایند . همچنین نگرش مثبت نسبت به کمک خواستن در شرایط دشواری و بحرانی را پیدا نمایند . با صحبت در مورد تفاوت ها و انتظارات پیش از ازدواج، درک بهتری نسبت به یکدیگر در طول زندگی زناشویی پیدا خواهند کرد و حمایت بیشتری از هم خواهند داشت . مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند رابطه خود را ارزیابی نمایند و زندگی مشترک خود را بر پایه و اساسی محکم استوار نمایند.

علت کمک نگرفتن مردم از مشاورین ازدواج

عدم آگاهی علت اصلی مراجعه نکردن و کمک نگرفتن بسیاری از مردم از مشاور های ازدواج است . در حقیقت بسیاری از آن ها به دلیل این که سرفصل های آموزشی مشاوره پیش از ازدواج را نمی دانند از مشاوره گرفتن و شرکت در این نوع کلاس ها خودداری می کنند .

به طور کلی هر شخص برای شروع یک دوره ی جدید از زندگی خود به آموزش و تجربه کسانی که این مسیر را پشت سر گذاشته اند نیاز دارد . حال اگر ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را یکی از دوره های جدی رشد در زندگی هر شخص در نظر بگیریم، دیگر نیازمندی به راهنمایی های ضروری در این دوره عجیب به نظر نمی رسد.

از جمله چالش هایی که امروزه جوانان ما در موضوع ازدواج و زندگی زناشویی با آن مواجه هستند، تصوری است که از آن دارند. آن ها زندگی والدین خود دیده اند و قصد دارند با تفکر مدرن سنتی زندگی کنند.

چگونه بیشترین بهره را از جلسات مشاوره خود ببریم ؟

  • پذیرش اینکه این جلسات گاهی چالش برانگیزند : این تفکر اشتباه است که مشاوره پیش از ازدواج ، جلسات برنامه ریزی و زمان بندی برای داشتن فرزند، خرید خانه یا رفتن به مسافرت در هنگام بازنسشتگی است.
  • به خاطر داشته باشید هدف پیروزی نیست . هر دو شریک زندگی باید ذهنی آزاد داشته باشند و بخواهند تغییراتی ایجاد کرده و مشکلات را رفع نمایند.
  • جلسات شما بایدکاملا خصوصی برگزار شود و در مورد بحث های صورت گرفته در این جلسات با هیچ  فردی از جمله ساقدوش عروس، مادرتان و …. صحبت نکنید، یا مطلبی در فیس بوک قرار ندهید که موجب خجالت همسر آینده تان شود. باید برای بهبود رابطه بر اعتماد دو جانبه تکیه کرد و بصیرت ۱۰۰% داشت.
  • سپاس گزاری خود را از همسر آینده تان ابراز نمایید ، از اینکه با شما برای شرکت در جلسات مشاوره و  انجام اقدامات بزرگ در کنار هم برای داشتن رابطه سالم و خوب همراه شده است .