اختلال وسواس فکری از چیست؟
2019-10-12
آیا بیش فعالی ارثی است؟
2019-10-15

اختلال صدا بیزاری چیست ؟

اختلال صدا بیزاری یا میسوفونیا نوعی اختلال عصبی است که فرد مبتلا به آن با شنیدن برخی صداها که برای دیگران عادی است، دچار عصبانیت، گرگرفتگی، تنفر و خشم می شوند. این صداها ممکن است بلند یا آهسته باشند.
علت صدا بیزاری ریشه در اختلالات شنوایی فرد در شنیدن صداهای اطراف دارد میسوفونیا اختلالی روانی است مانند اختلالات وسواس های فکری ،اختلالات وسواسی شخصیتی ،اختلالات سندرم توره و اختلالات اشتهایی.
تحقیقات نشان می دهد که ناهنجاریهای مغزی می تواند سبب آزار و اذیت فرد در برابر برخی صداهای خاص شود این صداها می تواند صدای جویدن آدامس، صدای تنفس افراد ، صدای کلیک خودکار و غیره باشد و تنفر از یک صدای خاص به خود آن صدا ربطی ندارد و مربوط به حالات روانی فرد می شود.
 
تشخیص میسوفونیا
عبارت میسوفونیا به معنای واقعی کلمه، تنفر از یک صدای به خصوص معنا می شود .
این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که احساسات منفی ،افکار و واکنشهای فیزیکی  فرد تحت تاثیر صدای خاصی که از آن متنفر است قرار می گیرد. این صداها باعث عصبانیت فرد فروریختگی و احساس اضطراب می شود و می تواند مشکلات عدیده ای در روابط شخصی فرد ایجاد کند چون ممکن است صدایی که شما را آزار می دهد صدای تنفس همسرتان و یا صدای خمیازه ی فرزندتان و یا صدای آدامس جویدن همکارتان باشد و فرد در آن لحظه ی خاص تا حدی آزرده و عصبی و  می شود که فقط نیاز به ترک آن مکان دارد ، لازم به ذکر است که افراد دچار به بیماری میسوفونیا از بیماری خود آگاه هستند ولی متاسفانه قادر به کنترل این مشکل نیستند.
افراد مبتلا به این بیماری اغلب با شنیدن صداهایی نظیر: آدامس جویدن، هورت کشیدن، سرفه کردن، فین کردن و یا صداهایی از این قبیل به شدن خشمگین می شوند تا حدی که مجبور به ترک محیط خود می شوند. برخی محرک های دیداری مانند تکان های مداوم دست و پای دیگران، جویدن ناخن هایشان می تواند این افراد را به شدت تحریک و ناخوش کند. حساسیت ها در افراد مختلف می تواند متفاوت با شدت مختلفی باشد.
 
راه چاره
این افراد می توانند تماس شان را با افراد و یا موقعیت هایی که آن ها را تحریک و بی قرار می کند، را محدود کنند. متاسفانه همیشه اینکار مقدور نیست زیرا گاهی افراد خانواده باعث تحریک فرد می شوند. این افراد گاهی روابط اجتماعی خودشان را محدود
می کنند تا جایی که روابط شخصی شان دچار مشکل می شود. این افراد گاهی از واکنش های خود احساس گناه و ناخوشایندی می کنند و خود را مقصر می دانند درصورتیکه باید بدانند این مشکل و بیزاری از صداهای خاص اصلا دست خودشان نیست و این نوعی اختلال در مغزشان است.
 چند نکته ای که می تواند در بهبود زندگی شخص مبتلا به میسوفونیا و اطرافیان آن شخص کمک کند.
۱٫ استفاده از نویزها و صداهای سفید (نویز سفید به صداهایی گفته می شود که فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز دارد)
۲٫ استفاده از گوشگیر
۳٫ موسیقی درمانی
۴٫ استفاده از هدفون در سالن های تئاتر
۵٫ ترک محیط و تنفس عمیق در هنگام آزار دیدن از یک صدای خاص
۶٫ در هنگام بروز مشکل ،شرایط خود را برای اطرافیان خود توضیح دهید
۷٫ اقدام برای درمان

 

میسوفونیا در افراد سبب افزایش استرس می شود که می تواند عامل اصلی ناراحتی و آزار روانی برای فرد باشد و بر روی جنبه های مختلف زندگی فرد اثر منفی گذارد .باید بدانیم که استرس هم در افزایش اختلالات میسوفونیا موثر است ،طبیعی ست که تلاش در کاهش میزان استرس در فرد می تواند موجب کاهش عکس العمل های ناشی از میسوفونیا گردد .در ادامه به چند نکته در رابطه با کاهش میزان استرس اشاره می کنیم
۱٫ ذهن خود آگاه خود را از هر زمانی آزاد کنید و خود را به زمان حال تعلق دهید .
۲٫ از مدیتیشن برای آزادسازی ذهنتان استفاده کنید .
۳٫ در طبیعت قدم بزنید
۴٫ عمل خلاقانه ای انجام دهید
۵٫ استحمام طولانی مدت انجام دهید
۶٫ از چای و نوشیدنی های آرامش بخش استفاده کنید
۷٫ از حرکات تمرینی برای آرامش عضلات خود استفاده کنید

 

نزدیکان و خانواده
بهتر است نزدیکان و افراد خانواده فرد مبتلا به صدا بیزاری با این مشکل آشنا شوند و کاملا آگاه گردند زیرا در بسیاری از مواقع ممکن است از فرد مبتلا رنجیده و ناراحت شوند و یا حالت واکنش او برای آن ها سوء تفاهم ایجاد کند. بنابراین زمانی که خانواده فرد در جریان این بیماری باشند بهتر است و اینکه باید تلاش کنند تا رعایت حال وی را بکنند.
 
عوامل
این اختلال می تواند جنبه ژنتیکی داشته باشد و علت آن اختلال در عملکرد قشر سینگولیت و انسیولار مغز است. این بیماری اغلب قبل از سن بلوغ بین سن هشت تا سیزده سالگی بروز پیدا می کند. برخی از محققان بر این باورند که نقرت از برخی صداها مربوط به خود صدا نیست و این واکنش ناخودآگاه مغز است که یادآور اتفاقی خاص در دوران کودکی بوده است.
 
آیا درمانی وجود دارد؟

از آنجایی که صدا بیزاری یک اختلال در تمام طول عمر فرد مبتلا به این عارضه است و هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد در ادامه به چند نکته در راستای کنترل این معضل به شما پیشنهاد می کنیم:

۱- درمان و باز آموزی صدای وزوز در داخل گوش
دوره ی درمانی تی آر تی (باز آموزی وزوز گوش ) به افراد کمک می کند که نسبت به صداهای که آنها را اذیت می کند تحمل بیشتری از خود نشان دهند و راحت تر با این مسئله کنار بی آیند.
۲- درمان شناخت رفتاری
به منظور کنترل هر چه بهتر این مشکل لازم است که نسبت به صداهایی که به آنها حساسیم و عکس العمل های خود در برخورد با آن صداهای خاص شناخت داشته باشید.
آمار نشان داده است که دستگاه های مانند هدفون که با آنها می توانیم صداهایی از قبیل صدای باران و رودخانه و طبیعت را گوش دهیم می تواند بر روی ۸۵ درصد از احساس های ناشی از اختلالات را کاهش داده و به فرد احساس آرامش دهد.
۳- مشاوره
انجام مشاوره برای افرادی که دچار به عارضه ی صدا بیزاری هستند امری حیاتی ست نکته ی مهم در انجام این مشاوره این است که خانواده ی افراد مبتلا به صدا بیزاری نیز باید در این مشاوره ها شرکت کنند چرا که این بیماری به گونه ایست که کل اعضای خانواده را درگیرمی کند .

میسوفونیا و افراد باهوش
طبق نظریه های متفاوتی که درباره این اختلال صوتی وجود دارد و به طور ارثی می تواند همراه خیلی از افراد رشد کند. محققان دریافته اند هر چقدر حساسیت این اختلال در افراد بیش تر باشد هوش آن افراد هم بیش تر خواهد بود. نابغه ها و افراد باهوش مانند، Franz  Marcel Proust, آنتوان چخوف و کافکا دچار اختلال صوتی یا میسوفونیا بوده اند. کسانی که دچار این اختلال صوتی هستند سعی می کنند با استفاده از واکنش های خود در مقابل صدا توانایی های خود را افزایش دهند.
افرادی که دچار میسوفونیا نیستند توانایی پنهان کردن صداهای آزار دهنده را دارند. این اشخاص درون مغز خود از آرامش خوبی برخوردارند و می توانند در هر جایی با هر شرایطی فکر کنند و به نتیجه برسند. در مقابل کسانی که دچار میسوفونیا هستند مغزشان به شکل شگفت آوری در تفکر سرعت بالایی دارد. در حالت طبیعی هر فردی با شنیدن صداهای بلند تمرکز خود را ار دست داده و توانایی تفکر را از دست می دهد. تصور کنید افرادی که دچار این اختلال هستند همیشه باید با چنین صداهایی کنار آمده و نمی توانند عصبانیت خود را همه جا ابراز کنند. مغز در چنین حالاتی به طور هماهنگ فعال بوده و در جستجوی تمرکز و ابداع است.
تا به امروز درمان دارویی از جانب اداره ی تغذیه و داروی ایالت متحده برای این بیماری شناخته نشده است .
و در آخر قابل به ذکر است که این اختلال مانند یک چالش می ماند که فرد با شناخت آن و تلاش در راه بهبود این مشکل می تواند به اختلال صدا آزاری خود غلبه کند.
متاسفانه هنوز درمان خاصی برای این بیماری یافته نشده است.
نکته قابل توجه :
البته قابل ذکر است گاهی میسوفونیا صرفا جنبه ژنتیک نیست و با روانکاوی فرد و شناخت افکار و احساسات و خشم های گره خورده با صدایی که مورد آزار و اذیت است یا مسائل روانی گره خورده با فرد یا افرادی که به صورت مستقیم یا به صورت تداعی کننده همراه با صدا نقش دارند در درمان این عارضه کمک کننده خواهد بود .