الکل چه مضراتی برای روح و روان دارد؟
2019-05-07
علت ترس کودکان از مدرسه چیست؟
2019-05-11

انواع قماربازان:
قماربازان به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 

• قماربازان تفریحی: که به خاطر تفریح قمار می‌کنند و عموماً این کار را با دوستان خود انجام می‌دهند. آن‌ها بیش از چیزی که استطاعت باخت آن را دارند به خطر نمی‌اندازند. آن‌ها باخت را به‌عنوان قسمتی از بازی می‌پذیرند و باخت های خود را تعقیب نمی‌کنند. قماربازی آن‌ها در امور مربوط به کار یا زندگی خانوادگی‌شان دخالتی ندارد.

 

 

• قماربازان حرفه‌ای: به خاطر درآوردن پول قمار می‌کنند نه برای هیجان یا احتراز از مشکلات یا گریختن از آن‌ها. آن‌ها ریسک‌های غیر لازم را قبول نمی‌کنند و معمولاً هنگامی که جلو هستند قمار را متوقف می‌سازند. بسیاری از معتادان به قمار ادعا می‌کنند که قماربازان حرفه‌ای هستند اما قماربازان حرفه‌ای مسائل و مشکلاتی ندارند که ناشی از قمار باشد در پایان ماه یا سال آن‌ها همیشه جلو هستند در حالی که معتادان به قمار تقریباً همیشه عقب افتاده‌اند. گرچه بسیاری از قماربازان حرفه‌ای در طی زمان به‌صورت معتادان به قمار در می‌آیند.

 

 

• قماربازان پاتولوژیک: افرادی که شدیداً به قمار اعتیاد دارند به‌عنوان قماربازان اجباری یا پاتالوژیک شناخته می‌شوند. انجمن روانپزشکی آمریکا اعتیاد به قمار را اختلال روانی مربوط به کنترل تکانه تشخیص می‌دهد. بر طبق تعریف DSM-IV در اختلالات کنترل تکانه بیماران در برابر تکانه‌ها یعنی سائق‌ها یا وسوسه‌هایی که برای خود یا دیگری زیانبار است قدرت مقاومت ندارند. مبتلایان پیش از ارتکاب عمل دچار تنش یا تحریک فزاینده‌ای می‌شوند و هنگام عمل احساس لذت، رضایت یا رهایی می‌کنند ولی ممکن است احساس ندامت واقعی، سرزنش خویشتن و احساس گناه بکنند که احساس لذت آن‌ها را از بین می‌برد.
قماربازان پاتولوژیک طبق تعریف DSM-IV ناتوانی مزمن و پیش رونده برای مقاومت در مقابل تکانه‌های قماربازی و رفتار قمار دارند که موجب تضعیف، گسستگی، آسیب در امور شخصی، خانوادگی یا حرفه‌ای آنان می‌گردد. اشتغال ذهنی، احساس اجبار و فعالیت قمار در دوره‌های استرس آمیز اوج می‌گیرد. مسائلی از قبیل بدهکاری، بی‌توجهی به کار و فعالیت‌های غیرقانونی به‌منظور تأمین پول که در نتیجه قماربازی به وجود می‌آید موجب تشدید رفتار قماربازی می‌گردد.

 

 

بر طبق آخرین نسخه از کتاب DSM-IV هر فردی که حداقل پنج مورد از رفتارهای زیر را داشته باشد یک قمارباز پاتولوژیک می‌باشد:
۱٫ بیمار همیشه در اندیشه قمار است. در انتظار بدست آوردن پول، گرفتن مرخصی و با اندیشه بازی‌های گذشته سرگرم است.
۲٫ برای کسب لذت مورد نظر، بیمار به بازی با پول بیشتری نیاز دارد.
۳٫ در تلاش مداوم بر اینکه از بازی خودداری کند و یا حتی کمتر بازی کند ناموفق بوده است
۴٫ بی‌قراری و کم تحملی در زمانی که شخص می‌خواهد دست از قمار بکشد، یا رفتن به کازینو یا ملاقات با دوستان را کنسل کند.
۵٫ اغلب زمانی که احساس‌هایی چون غمگینی، ناامیدی، اضطراب یا احساس گناه به او دست می‌دهد به قمار پناه می‌برد.
۶٫ دنبال پول از دست رفته دویدن، به این معنی که بعد از باخت پول بیشتری قرض می‌کنند و دوباره برمی‌گردند.
۷٫ به خانواده، دوستان و درمانگر و حتی به خودشان در مورد باخت و بازی دروغ می‌گویند.
۸٫ برای تهیه پول به دزدی، تقلب، صحنه‌سازی و هر کاری دست می‌زنند.
۹٫ در قمار روابط زناشویی، دوستی، تحصیلات و کار را هم می‌بازند.