اضطراب در کودکان با علائمی همراه است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است . یکی از اختلال های دوران کودکی ، اضطراب است که اگر به موقع تشخیص داده شود ، قابل درمان می باشد . ترس و تشویش ، شیوع اضطراب در کودکان را پایه ریزی می کند و در صورتی که این ترس ها ، بیمار گونه نباشد ، به صورت طبیعی خود را نشان می دهد…
خجالتی و گوشه گیر بودن ، جزو شایع ترین اضطراب های اجتماعی کودکان است که می تواند زندگی آنان را مختل کند . کودکان ، ترس و اضطراب را از راه شرطی شدن فرا می گیرند . بروز ترس ها در کودکان ، قابل پیش بینی نیست و در تمام سنین ، یکسان نمی باشد . نقش خانواده به عنوان عاملی در ایجاد اختلال اضطراب کودکان ، همیشه مورد توجه قرار گرفته است . انتقال اضطراب از پدر و مادر به کودک ، بر اثر مشاهده و الگوسازی رفتارها صورت می گیرد . بروز ترس ها در کودکان ، قابل پیش بینی نیست و در تمام سنین ، یکسان نمی باشد.
کودکان می توانند برای مقابله با اضطراب و ناکامی ، از روش های دفاعی مانند کناره گیری ، انکار کردن ، سرکوبی و فرافکنی استفاده کنند . کودک یاد گرفته همیشه از موقعیت ها و شرایط ناراحت کننده و محرک های آزار دهنده ، کناره گیری کند تا در آرامش باشد . مکیدن انگشتان و شب ادرای ، از علائم اضطراب است که حتی در سنین نوجوانی هم اتفاق می افتد . در واقع وقتی کودک نتواند راه هایی را برای مقابله با اضطراب بجوید، مجبور می شود به زمان خردسالی برگردد.
دنیای کودکان کوچک است . اگر برای شان مشکلی پیش بیاید، امتحانی را بد داده باشند و یا در ورزش یا کاری شکست خورده باشند ، بدترین سناریو را می نویسند و دنیای خود تیره و تار می کنند. تحقیقات نشان می دهد از هر ۸ کودک، ۱ نفر دچار اضطراب و استرس است.
بیشتر کودکانی که اضطراب دارند از یک سری مشکلات جسمی هم شکلایت می کنند ، مثل سردرد ، دل درد ، درد ماهیچه ها . این علائم ممکن است باعث شود فرزندتان نتواند مدرسه برود یا در کلاس های فوق برنامه اش شرکت کند . واکنش های فیزیکی نسبت به اضطراب زمانی در فرزندتان نمایان می شود که او نتواند در مورد احساسش با کسی صحبت کند . شاید شما هم عصبی شوید و تصور کنید فرزندتان ادای مریضی را درمی آورد ، اما در واقع این اضطراب است که در پس این علائم نهفته است.
کج خلق می شوند
اگر فرزندتان در تکلم مشکل داشته باشد و یا نتواند احساسش ( عاملی که سبب اضطرابش شده ) را در قالب کلمات بیان کند، ممکن است تندخو و بداخلاق شود.
بچه هایی که اضطراب دارند معمولا رفتاری خشن و عصبی دارند . ممکن است وسایل خود را بشکنند ، تکالیف و کتاب های خود را پاره کنند ، با دوستان شان و یاحتی بزرگترهای شان دعوا کنند و درگیری فیزیکی داشته باشند . از جمله نشانه های اضطراب در این مورد این است که اگر از او بپرسیم چرا چنین رفتاری دارد، او قادر نیست دلیل مشخصی برای رفتارش بیاورد. این رفتار عصبی و خشن و بدون دلیل سیگنالی است به والدین که فرزندشان دچار مشکل شده است.
موارد گفته شده می تواند نشان دهنده ی این باشد که فرزند شما اضطراب دارد. در این صورت می توانید به او کمک کنید، علت اضطراب شان را پیدا کنید تا حس بهتری داشته باشد. در این جور مواقع مشاور هم می تواند کمک زیادی به شما بکند.